Jak pomáháme běžencům
14. dubna 2022 Novinky

Jak pomáháme běžencům

Uplynul více než měsíc od začátku vojenského konfliktu na Ukrajině a my jsme se vedle stávajících klientů začali věnovat i pomoci lidem, kteří utíkají před válkou. Pojďme si shrnout, jaká pomoc a komu směřuje

V drtivé většině pomáháme ženám a dětem. V našem regionu jsme pomohli už přes 500 jednotlivcům. V rámci okamžité pomoci zajišťujeme výdej a distribuci základních potravin, drogerie, oblečení a lůžkovin.

V rámci našeho týmu byl ustanoven koordinátor pomoci, který spolupracuje s dalšími organizacemi a institucemi. Předává aktuální informace těm, kteří pomoc potřebují, i těm, kteří chtějí pomáhat. Je navíc ve spojení s dalšími koordinátory v rámci Královéhradeckého kraje a každý den vyřizuje v průměru 6 konkrétních požadavků a situací.

Přestože sami nenabízíme ubytování, aktivně komunikujeme s těmi, kteří ho nabízejí a řeší různé praktické problémy běženců. Celkem jsme zajistili 5 kurzů českého jazyka. V Jičíně a v Lázních Bělohradě jsme pomohli realizovat a zprostředkovat kurzy českého jazyka včetně lektora a to i díky spolupráci s Diecézní charitou Hradec Králové. V Jičíně a Nové Pace jsme navíc poskytli pro jazykové kurzy i prostory.

Pro představu: v Lázních Bělohradě s námi spolupracovalo již cca 50 osob příchozích z Ukrajiny, díky panu faráři na Pecce bydlí na faře cca 17 osob. Další příjemci naší pomoci jsou vedle Jičína a Libáně také z Kopidlna, Slavhostic, Železnice, Střevače, Jičíněvsi, Mlázovic a dalších obcí.

U pomoci dětem se například aktivně angažujeme v zajištění obědů, školních pomůcek nebo aktivit typu plavání apod. Díky našim fondům, sponzorským darům a v neposlední řadě perfektní komunikaci se školami a obcemi jsme mohli uhradit na měsíc obědy více než dvaceti ukrajinským dětem například v Lázních Bělohradě nebo Libáni. V této souvislosti jsme ve spojení také s nadací Patron dětí. Vedle toho je v Kopidlně předjednáno zajištění našich prostor pro setkávání předškolních dětí. Obecně pomáháme se začleňováním dětí do školních kolektivů. Všechny ukrajinské děti do 10 let, jejichž rodiny s námi spolupracují, budou skrze pracovníky OCHJ podpořeny dárky ze sbírky Krabice od srdce (projekt Krabice od bot).

Za naši terapeutickou podporu můžeme zmínit pomoc například mamince čtyř dětí, která přišla z místa velkých bojů a trpí posttraumatickou poruchou.

Velmi aktivně spolupracujeme se starosty obcí a měst. V častém kontaktu jsme minimálně s deseti z nich. V této věci nám také hodně pomáhá naše Burza Pomoci na našem webu, kde lidé nabízejí oblečení, nábytek, kočárky apod. Takto jsme pomohli například s vybavením bytů v Jičíně, které koordinoval místní sociální odbor. Jindy propojujeme firmy a obce. 2 bojlery v bývalé škole ve Slavhosticích byly opraveny díky podpoře firmy SQS Vláknová optika z Nové Paky, vybavení pokojů na Pecce pomohla zajistit FILIPA z Lázní Bělohrad.

Velmi příjemná je spolupráce s neziskovými organizacemi, jako jsou Neohnutí z Jičína, Skaut v Nové Pace, Kopidlenské Žížalky nebo jičínský oddíl atletiky. Jedni pomáhají s koordinací dobrovolníků, jiní jsou v kontaktu přímo s utečenci, další pořádají běh lipovou alejí a výtěžek nám přenechají. Každý pomáhá, jak umí.

Výše uvedené aktivity a mnohé další můžeme realizovat díky dárcům z řad firem i jednotlivců. Připomínáme, že velkou pomocí byl výtěžek koncertu v Masarykově divadle (KZMJ Jičín, ZUŠ Jičín, Město Jičín), finanční podpora Obce Újezd pod Troskami nebo od Dobrovolných hasičů z Bříšťan. A za připomenutí stojí i sbírka potravin, kterou zorganizovala Vězeňská služba ve Valdicích a žáci Základní školy v Železnici.

Nezmínili jsme zde nemálo jednotlivců a na mnohé další obce, instituce nebo firmy jsme možná zapomněli. Neradi, ale určitě ne úmyslně. Mnozí jste také pomáhali v rámci dvou humanitárních sbírek v březnu. Děkujeme!