15 let Banner S

15 let pomáháme potřebným

Oblastní charita Jičín oslaví v roce 2021 významné výročí. Je to právě 15 let, co začala působit v okrese Jičín.

Založení Oblastní charity Jičín předcházela poměrně spletitá cesta, na které se vystřídalo mnoho lidí. Jejím předchůdcem bylo občanské sdružení „Malé Jaro“, které bylo založeno na začátku podzimu roku 2001.


4. 3. 2021 I Charitní minutky #3

Oblastní charita Jičín oslaví v roce 2021 významné výročí. Je to právě 15 let, co začala působit v okrese Jičín. Založení Oblastní charity Jičín předcházela poměrně spletitá cesta, na které se vystřídalo mnoho lidí ...

YOUTUBE KANÁL ZDE


 

 
Pomůžeme klientům charitní pečovatelské služby?
26. dubna 2021 Pečovatelská služba

Pomůžeme klientům charitní pečovatelské služby?

V roce 2021 slaví Oblastní charita v Jičíně 15 let od svého založení. Charitní pečovatelská služba byla jednou z prvních služeb, které jičínská charita nabízela. Dnes jde o velmi respektovanou a současně poptávanou službu. Její kapacita je naplněna na 100% a další zájemci se ozývají.

Daránek dětem: Bezpečí pro ty nejmenší
3. května 2021 Charita Česká republika

Daránek dětem: Bezpečí pro ty nejmenší

Kačence je sice teprve dvanáct, ale šrámů na duši už utržila bezpočet. Před otcem, hrubiánem, který všechny peníze na živobytí propil a prokouřil, nakonec musela s maminkou a třemi sourozenci utéct. Bezpečné útočiště našli v azylovém domě pro matky s dětmi v krajském městě. Kačenka mamince ze všech sil pomáhá, aby nebyla na čtyři děti sama. Je ale hodně citlivá a to, co má za sebou, ji pochopitelně poznamenalo. 

Rekonstrukce na Rváčově
3. května 2021 Novinky

Rekonstrukce na Rváčově

Přinášíme vám první fotogalerii z rekontrukce buducího Domova pro osoby autistického spektra na Rváčově.

Rekordní sbírka potravin v Jičíně
29. dubna 2021 Dobrovolníci

Rekordní sbírka potravin v Jičíně

Dobrovolnické centrum Oblastní charity již tradičně koordinovalo jarní Sbírku potravin v Jičíně. Podle vyjádření vedoucí centra Šárky Barešové se tentokrát vybralo rekordní množství trvanlivých potravin a drogerie. Konkrétně před 2 tuny!

Daránek dětem: Život těch nejmenších v azylovém domě
26. dubna 2021 Charita Česká republika

Daránek dětem: Život těch nejmenších v azylovém domě

Rostíkovi je pět let a většinu života prožil v azylových domech. V tom současném bydlí s maminkou a mladším bratrem Tomáškem teprve krátce. Oba kluci jsou moc šikovní a rádi si hrají s ostatními dětmi. Spoustu času tráví venku na zahradě nebo na blízkém hřišti, ale lítostivě pokukují po dětech, které se tam prohánějí na kole, koloběžce nebo na odrážedle.

Ochranné obleky v akci
20. dubna 2021 Novinky

Ochranné obleky v akci

Často si na našich poradách připomínáme, že když nás někdo osloví s problémem, nikdy by neměl odcházet bez pomoci. A to, i když sami tu pomoc například danému člověku neumíme poskytnout, musíme ho nasměrovat tam, kde mu pomohou.

Daránek dětem: Dětství Adélky v Domě pro matky v tísni
12. dubna 2021 Charita Česká republika

Daránek dětem: Dětství Adélky v Domě pro matky v tísni

Adélka bydlela s maminkou a mladší sestrou v jednom pokoji malého panelového bytu; druhý pokoj obývali děda a babička. Společná kuchyň byla tak malá, že se v ní museli střídat. Adélka má ještě pradědečka, a když se mu přitížilo a už se o sebe nedokázal postarat, vzala si ho rodina k sobě. V nevelkém bytě se tak ještě víc mačkali a čtvrťačka Adélka přišla v době distanční výuky o jakoukoli možnost soustředit se na učení. Nemohla si ani v klidu volat s kamarády, kteří jí moc chybějí.

Charita přináší zdraví i v době pandemie
7. dubna 2021 Charita Česká republika

Charita přináší zdraví i v době pandemie

Ještě před rokem nám zdraví připadalo jako něco zcela samozřejmého. Nemoc byla pro mladého člověka synonymem chřipky, málokdy něčeho závažnějšího, co by mělo vliv na jeho každodenní život. Choroby tak byly spojeny spíše se stářím. Než se však rok s rokem sešel, je nemoc strašákem pro staré i mladé. Daleko více si uvědomujeme cenu vlastního zdraví a připomínáme si to i dnes, kdy slavíme Světový den zdraví.

Jak pomohla sbírka potravin v roce 2020
6. dubna 2021 Dobrovolníci

Jak pomohla sbírka potravin v roce 2020

V poslední době se v médiích objevují zprávy o pomoci různých skupin našich obyvatel, kteří se ocitli kvůli pandemii v nelehké situaci. Oblastní charita Jičín aktuálně zpracovala výsledky potravinové pomoci za rok 2020 na území okresu Jičín a zčásti na Semilsku.

Sbírka na pomoc dětem: Charita představuje velikonočního Daránka!
1. dubna 2021 Charita Česká republika

Sbírka na pomoc dětem: Charita představuje velikonočního Daránka!

Říkají mu Daránek. Jméno dostal podle darů, kterými pomáhá dětem. Je symbolem bezpečí domova, potřebné péče i rovných příležitostí na startu do života. Připojte se k velikonoční vlně dobrých skutků a podpořte jeho poslání, aby to ti nejmenší měli co nejlehčí. Charita Česká republika spouští výzvu pomoci s názvem Daránek dětem. Její výtěžek pomůže těm nejpotřebnějším: dětem, kterým v Česku hrozí sociální vyloučení.

Jak nám můžete v roce 2021 pomoci
29. března 2021 Novinky

Jak nám můžete v roce 2021 pomoci

Již 15 let pomáháme lidem v hmotné, sociální, duševní a duchovní nouzi bez ohledu na jejich příslušnost k rase, národnosti nebo náboženskému vyznání. A v posledních dnech se ptáte, jak nám můžete dál pomáhat dělat svět lepší. Vážíme si toho a připravili jsme nově stručný přehled, jak a s čím nám můžete pomoci.

Tři králové pomohli malému šikulovi
22. března 2021 Sociálně aktivizační služby

Tři králové pomohli malému šikulovi

První třída je výzvou pro každého, ale malý Franta to má ještě trochu složitější. Po pár týdnech ve škole musel přestoupit na jinou a dnes do ní dojíždí autobusem a musí dokonce i přestupovat. Má 4 další sourozence. 2 nejstarší už pracují a tak rodičům pomáhají i finančně, ale dnešní doba postavila rodinu před další výzvy.

Centrum Fialka předalo počítače dětem
15. března 2021 Sociálně aktivizační služby

Centrum Fialka předalo počítače dětem

Naše Centrum Fialka předalo vybraným rodinám na Semilsku použité, ale zcela funkční počítače a potřebné vybavení pro distanční výuku dětí. Stalo se tak díky daru od společnosti MGC servis a díky našim kolegyním Šárce a Sofii, které se do zprostředkování této pomoci angažovaly ve svém volném čase.

Rok s covidem – Charita stojí po boku nemocnicím a pomáhá zoufalým
8. března 2021 Charita Česká republika

Rok s covidem – Charita stojí po boku nemocnicím a pomáhá zoufalým

Po téměř rok trvající pandemii došlo k situaci, kdy se české nemocnice ocitly na hraně svých kapacit. Mnozí se snaží jejich vyčerpaný personál podpořit a zdravotní sestry z Charity mají vlastní recept, jak přetíženým zdravotníkům odlehčit: stojí nemocničním týmům po boku, pracují takzvaně v druhé linii. Pacienty ihned po hospitalizaci doléčují u nich doma, v rámci domácí zdravotní péče. Až 1 580 charitních sester se ročně postará o více než 47 tisíc pacientů. 

15 let pomáháme potřebným
8. března 2021 Novinky

15 let pomáháme potřebným

Oblastní charita Jičín oslaví v roce 2021 významné výročí. Je to právě 15 let, co začala působit v okrese Jičín. Nejprve jako provozovatel nízkoprahových klubů pro děti a mládež, následně jako poskytovatel sociálních služeb a pomoci pro rodiny s dětmi, seniory nebo handicapované spoluobčany.

Provoz prádelny v březnu
4. března 2021 Prádelna Veronika

Provoz prádelny v březnu

Prádelny v Jičíně a Libáni nadále zůstávají v provozu, mají však nově omezenou provozní dobu a do vnitřních prostor nesmí veřejnost. Zazvoňte prosím na naše pradlenky, zakázky je možné si předat mimo provozovny. Svoz prádla zajišťuje náš Prádlomobil na tel.: 730 174 475.

I nyní jsme s vámi
1. března 2021 Novinky

I nyní jsme s vámi

Další nouzový stav a omezení vyhlášená od 1. března nastavují nová pravidla i pro fungování naší Oblastní charity. Důležité ale je, že jsme stále s vámi a neváhejte se na nás obracet, pokud potřebujete pomoci.

Prádlomobil
1. března 2021 Prádelna Veronika

Prádlomobil

Sociální podnik Veronika Oblastní charity Jičín rozšířil své aktivity o další zajímavou a užitečnou službu. V návaznosti na své prádelny v Jičíně a Libáni nově nabízí bezplatný svoz prádla pro jednotlivce a domácnosti.

Výzva vládě: Charita znovu žádá o nekrácení Evropského sociálního fondu
22. února 2021 Charita Česká republika

Výzva vládě: Charita znovu žádá o nekrácení Evropského sociálního fondu

Vláda České republiky na svém zasedání 22. února 2021 naposledy projedná alokaci ESF+ a návrh Pravidel pro spolufinancování, jak jej předložilo Ministerstvo financí. Nyní je tedy poslední šance její dosavadní rozhodnutí zvrátit. Napsali jsme proto novou výzvu české vládě.

Poděkování od Tří králů
22. února 2021 Dobrovolníci

Poděkování od Tří králů

Letošní koleda Tří králů byla výjimečná v mnoha ohledech. Koledníci nemohli přinést své požehnání do vašich domovů a nemohli osobně koledovat pro dobrou věc. Snažili se alespoň virtuálně na www.trikralovasbirka.cz a moc děkují za vaši přízeň.

Charita oslovila starosty s nabídkou pomoci
15. února 2021 Novinky

Charita oslovila starosty s nabídkou pomoci

Oblastní charita Jičín oslovila na konci ledna starosty okolních obcí s nabídkou finanční jednorázové pomoci lidem, kteří se dostali z důvodu pandemie Covid-19 do vážných problémů. Aktivně obeslala starosty zejména proto, že právě oni mají často velmi dobrý přehled o rodinách ve svých obcích, které nyní řeší vážné existenční problémy.

Online výuka v našich klubech
8. února 2021 Nízkoprahové kluby

Online výuka v našich klubech

Také naše nízkoprahové kluby narušilo v roce 2020 onemocnění Covid-19. Po počáteční nejistotě se však ukázalo, že se staly důležitým zázemím pro on-line výuku mnoha dětí, kde mohly naplno řešit své problémy se školou. A jaké zkušenosti z klubů jsou nejzajímavější?

Soutěž o deskové hry
1. února 2021 Novinky

Soutěž o deskové hry

Jak jistě víte, Tříkrálová sbírka má otevřenou ON-LINE pokladničku na www.trikralovasbirka.cz i v únoru! A my jsme pro Vás navíc připravili soutěž o ceny, které Vám určitě udělají radost. Více v článku.

Charity už sčítají výsledky z tříkrálových kasiček, online koleda běží dál. Děkujeme za každý dar!
27. ledna 2021 Diecézní katolická charita Hradec Králové

Charity už sčítají výsledky z tříkrálových kasiček, online koleda běží dál. Děkujeme za každý dar!

V těchto dnech už Charity na úřadech rozpečeťují statické tříkrálové pokladničky, do kterých mohli lidé přispívat do neděle 24. ledna. Děkujeme všem dárcům za podporu Tříkrálové sbírky, že i v této nelehké době myslíte na nemocné a potřebné, kterým Charity pomáhají. Do online kasičky na tříkrálovém webu je možné darovat až do 30. dubna.

Tříkrálová sbírka nekončí, do kasiček je možné přispívat až do 24. ledna. Děkujeme!
15. ledna 2021 Diecézní katolická charita Hradec Králové

Tříkrálová sbírka nekončí, do kasiček je možné přispívat až do 24. ledna. Děkujeme!

Jen v našich regionech Charity zapečetily přes tři tisíce pokladniček, do kterých mohou lidé ještě celý příští týden darovat na pomoc nemocným a potřebným ve svých regionech. Kasičky jsou umístěné v charitních centrech a také na dalších veřejně přístupných místech jako jsou úřady, kostely, obchody, lékárny, různé provozovny a instituce. Mapu těchto míst a kontakty najdou dárci na našich stránkách www.hk.caritas.cz. Online koledníci na tříkrálovém webu www.trikralovasbirka.cz budou rozdávat radost a pomáhat dokonce až do Velikonoc.

Kde najdete pokladničky Tří králů?
15. ledna 2021 Dobrovolníci

Kde najdete pokladničky Tří králů?

Jak jistě víte, letošní tříkrálovou koledu a požehnání do nového roku 2021 si užijeme pouze ON-LINE na www.trikralovasbirka.cz. Díky mnoha dobrým lidem a firmám však můžete najít tříkrálové pokladničky na různých místech okresu Jičín.

Pomůžeme jim? Přišli o dceru, starají se o vnoučata.
14. ledna 2021 Sociálně aktivizační služby

Pomůžeme jim? Přišli o dceru, starají se o vnoučata.

Život někdy napíše příběh, za který by se nestyděl žádný dobrý scénárista. Jeden takový vám nyní nabídneme.

Tříkrálový koncert se vydařil a sbírka pokračuje online
13. ledna 2021 Charita Česká republika

Tříkrálový koncert se vydařil a sbírka pokračuje online

Více než 2,1 milionu korun poslali během Tříkrálového koncertu jeho diváci pomocí dárcovských SMS. Tradiční Tříkrálový koncert, který je každoročním poděkováním koledníkům, partnerům i všem dárcům a příznivcům odvysílala Česká televize v neděli 10. ledna večer. Tříkrálová sbírka však stále pokračuje – v online prostoru i prostřednictvím „statických pokladniček“. Pandemie nemoci covid-19 a související přijatá opatření totiž letos nedovolují koledníkům vyjít do ulic. To však vede k hledání nových cest, jak sbírku lidem otevřít. 

Veronika pomáhá Třem králům
12. ledna 2021 Prádelna Veronika

Veronika pomáhá Třem králům

Motto našich prádelen Veronika "MY PEREME > VY POMÁHÁTE" dostalo v těchto dnech další rozměr.

Igráček pomáhá
8. ledna 2021 Tříkrálová sbírka

Igráček pomáhá

Firma EFKO vytvořila figurky jedinečných Igráčků a věnovala je do charitativní aukce, jejíž celý výtěžek bude poukázán na účet Tříkrálové sbírky.

Tříkrálový koncert odvysílá Česká televize bez koledníků v publiku
7. ledna 2021 Charita Česká republika

Tříkrálový koncert odvysílá Česká televize bez koledníků v publiku

Nenechte si ujít letošní Tříkrálový koncert, který bude v mnoha ohledech jiný. Odvysílá ho Česká televize v neděli 10. ledna od 18 hodin v přímém přenosu na programu ČT1. Koncertem provází Martina Kociánová a Jan Čenský, účinkují Alena Antalová, Michal Hrůza s kapelou, Leona Machálková, Pokáč a VOXEL & Spol. 

Kolednická výzva 2021
1. ledna 2021 Tříkrálová sbírka

Kolednická výzva 2021

Připojte se k online koledníkům. Nahrávejte na Facebook a Instagram online koledu ve vlastním podání!

Tři králové ON-LINE
28. prosince 2020 Dobrovolníci

Tři králové ON-LINE

Tříkrálovou koledu možná letos v ulicích tolik neuslyšíte. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, a především požehnání do roku 2021 však chtějí koledníci přinést do vašich domovů i navzdory koronavirovým opatřením. Nemusíte se bát – zdraví příznivců i koledníků je pro Charitu na prvním místě, a tak se Tři králové připravili nejen na koledu s rouškami (tam, kde to bude možné), ale také na ON-LINE koledu.

Lvi z Prahy podpořili naši Fialku
23. prosince 2020 Sociálně aktivizační služby

Lvi z Prahy podpořili naši Fialku

Okolnosti tomu chtěly, že se volejbalový klub Lvi Praha potkal s našim Centrem Fialka. Slovo dalo slovo a vznikla velmi zajímavá spolupráce a podpora ze strany volejbalistů dětem a rodinám v období vánočních svátků.

Sobotní koncert na ČT1 pomůže samoživitelkám
16. prosince 2020 Charita Česká republika

Sobotní koncert na ČT1 pomůže samoživitelkám

Vedle obvyklých čtyř adventních koncertů letos Česká televize odvysílá ještě pátý, mimořádný. Můžete ho sledovat v sobotu 19. prosince 2020 od 21.30 hodin na programu ČT1. Jeho výtěžek je určen na podporu rodičů – samoživitelů a Česká televize si pro něj vybrala Charitu jako svého partnera. Vybrané peníze tedy pomohou samoživitelkám a samoživitelům naším prostřednictvím. Během koncertu, jehož patronkami jsou reportérky ČT Lea Surovcová a Nora Fridrichová, uvidíte tři příběhy naši klientů a také rozhovory se sociální pracovnicí Romanou Karták a generálním sekretářem Charity Jakubem Líčkou.

Zimní zpravodaj
15. prosince 2020 Novinky

Zimní zpravodaj

Aktuální číslo našeho zpravodaje se tentokrát věnuje ON-LINE Tříkrálové koledě.

Sváteční doba v naší prádelně
8. prosince 2020 Prádelna Veronika

Sváteční doba v naší prádelně

Máme radost, že mnohé z vás zaujala naše akce ZIMNÍ PRANÍ a máte zájem i o BONUS KARTU na slevy! S nadcházejícím vánočními svátky bychom vás rádi informovali o otevírací době našich provozů v Jičíně a v Libáni.

Zapoj se do naší výzvy na Facebooku a „Sdílej dobro!“
3. prosince 2020 Charita Česká republika

Zapoj se do naší výzvy na Facebooku a „Sdílej dobro!“

Dobré skutky nás obklopují na každém kroku. Jsou součástí našich životů a jsou stejně samozřejmé, jako denní světlo a noční tma. Přesto je mnohdy přehlížíme a nevnímáme. Naší pozornosti se většinou dostanou jen ty velké nebo mediálně propagované. Pojďte s námi oslavit Mezinárodní den dobrovilníků, který proběhne 5. prosince a sdílejte svou fotografii na sociálních sítích.

Hořická PoHoDa splňuje přísné standardy
30. listopadu 2020 Nízkoprahové kluby

Hořická PoHoDa splňuje přísné standardy

Nízkoprahové kluby nám poslední dobou dělají velikou radost. Vedle pomoci dětem a mladým lidem s on-line výukou nebo se sbírkou potravin, prošel nedávno jeden z našich klubů vícedenní inspekcí. A prošel na jedničku!

Největší sbírka dárků pro děti
23. listopadu 2020 Dobrovolníci

Největší sbírka dárků pro děti

Mnozí ji znáte pod názvem Krabice od bot. Oblastní charita Jičín bude letos jedním ze sběrných míst této celorepublikové akce, která proběhne od 24. 11. - 6. 12. 2020.

Podzimní sbírka potravin bude!
19. listopadu 2020 Dobrovolníci

Podzimní sbírka potravin bude!

Znáte sbírku potravin? Tento rok se koná v sobotu 21. listopadu 2020 od 8 do 18 hodin v celé České republice a tedy i u nás v Jičíně, konkrétně v obchodním řetězci Tesco v Hradecké ulici.

Novopacký Relax pomáhá dětem s výukou
16. listopadu 2020 Nízkoprahové kluby

Novopacký Relax pomáhá dětem s výukou

Nízkoprahový klub pro děti a mládež Relax v Nové Pace funguje i během nouzového stavu. Jeho nabídka je však oproti běžnému režimu pozměněná.

Prodloužené úterý v jičínské prádelně
13. listopadu 2020 Prádelna Veronika

Prodloužené úterý v jičínské prádelně

Na vaše přání rozšiřujeme aktuální pracovní dobu v provozovně Jičín, Kosmonautů 833 (Věžák na sídlišti). Nyní budou naše pradlenky v Jičíně k dispozici každé úterý od 8:00 až do 16:30. A nezapomeňte na naši akci zimní praní (akce platí pro Jičín i Libáň) a zastavte se pro slevovou kartičku!

Děkujeme naší pečovatelské službě
10. listopadu 2020 Pečovatelská služba

Děkujeme naší pečovatelské službě

Možná o nich nemluvíme tak často, ale jsme na ně hrdí! Pečovatelé a pečovatelky z Charitní pečovatelské služby fungují v této době na 100% a profesionálně.

Vyperte si na zimu, podpořte naši prádelnu!
9. listopadu 2020 Prádelna Veronika

Vyperte si na zimu, podpořte naši prádelnu!

Zima je za dveřmi a tak je nejlepší čas na úklid po sezóně. Vyperte si na zimu, přineste k nám věci, které se vám nevejdou do malé pračky a podpořte náš sociální podnik. 

Stát selhává s plošným testováním v sociálních službách, Charita si testuje sama
6. listopadu 2020 Charita Česká republika

Stát selhává s plošným testováním v sociálních službách, Charita si testuje sama

Ukazuje se, že stát při nákupu antigenních testů a jejich distribuci selhává. Od středy 4. listopadu se mělo ve všech domovech seniorů, stacionářích a dalších pobytových sociálních zařízeních v České republice začít s povinným plošným testováním na covid-19. Vláda však dosud neví, kdo a jak objednané testy zaplatí a bude distribuovat. Charita Česká republika, která už mnohde přes tři týdny sama testuje jak zaměstnance, tak klienty zařízení, navrhuje doplnit vládní nařízení o testování pacientů v domácí zdravotní péči a zajistit kromě testovacích sad i podporu přetíženým pečovatelským týmům.

Tříkrálová sbírka letos jinak
2. listopadu 2020 Dobrovolníci

Tříkrálová sbírka letos jinak

Letošní podzim změnil život snad každého z nás. Zasáhl i přípravy Kašpara, Melichara a Baltazara na tradiční lednovou koledu.

Centrum SASanka a OSPOD
26. října 2020 Sociálně aktivizační služby

Centrum SASanka a OSPOD

OSPOD, neboli orgán sociálně právní ochrany dětí, je mezi veřejností znám spíše jako strašák, tzv. „sociálka“. Ve skutečnosti se jedná o institut, jehož primárním cílem je zájem dítěte, jeho pohoda a prospívání. Pracovníci Centra SASanka jsou na základě pověření Krajského úřadu KHK schopni zabezpečit výkon SPOD namísto sociálních pracovníků městského úřadu. 

Důležité je řídit se zdravým rozumem, říká Zdeňka Švancarová z charitní Linky důvěry
20. října 2020 Charita Česká republika

Důležité je řídit se zdravým rozumem, říká Zdeňka Švancarová z charitní Linky důvěry

V těchto dnech roste počet lidí, kteří pociťují úzkost nebo obavy vyvolané jak strachem z nákazy koronavirem, tak existenčními problémy. Mnoho rodin musí řešit nezvyklé situace kvůli on-line školní výuce nebo starším příbuzným v pobytových zařízeních a podobně. Na to, s čím se volající nejčastěji potýkají, jsme se ptali paní Zdeňky Švancarové z celostátní Linky důvěry provozované Oblastní Charitou Blansko.

Nekašlejme na druhé! Výzva nevládních organizací občanům ČR ke koronaviru
15. října 2020 Charita Česká republika

Nekašlejme na druhé! Výzva nevládních organizací občanům ČR ke koronaviru

Charita Česká republika se připojuje k výzvě nevládních organizací adresované v souvislosti s druhou vlnou koronavirové epidemie všem lidem v této zemi. Jen pokud budeme vnímaví ke všem, kteří si v našem okolí nevědí rady nebo potřebují něčí pomoc, zamyslíme se nad tím, čím můžeme ostatním prospět, a hlavně jen pokud budeme sami dodržovat základní preventivní opatření, můžeme nynější krizovou situaci zvládnout.