15 let Banner S

15 let pomáháme potřebným

Oblastní charita Jičín oslaví v roce 2021 významné výročí. Je to právě 15 let, co začala působit v okrese Jičín.

Založení Oblastní charity Jičín předcházela poměrně spletitá cesta, na které se vystřídalo mnoho lidí. Jejím předchůdcem bylo občanské sdružení „Malé Jaro“, které bylo založeno na začátku podzimu roku 2001.


4. 3. 2021 I Charitní minutky #3

Oblastní charita Jičín oslaví v roce 2021 významné výročí. Je to právě 15 let, co začala působit v okrese Jičín. Založení Oblastní charity Jičín předcházela poměrně spletitá cesta, na které se vystřídalo mnoho lidí ...

YOUTUBE KANÁL ZDE


 

 
Na pomoc Německu po ničivých povodních zřizujeme finanční sbírku
22. července 2021 Charita Česká republika

Na pomoc Německu po ničivých povodních zřizujeme finanční sbírku

My z Charity jsme v myšlenkách s našimi kolegy z Německa, kteří vytrvale pomáhají s odstraňováním následků mohutných záplav, které v minulém týdnu zasáhly západ země. Charita Německo pro nás dlouhodobě představuje velmi důležitého partnera. V minulosti nás finančně i materiálně podpořila, například při velkých povodních, a v 90. letech nám významně pomohla vybudovat strukturu po revoluci obnovovaných Charit. I díky ní jsme se dostali na vysoce profesionální úroveň, na které dnes jsme. Panuje mezi námi mnohaleté partnerství, kterého si velmi vážíme.   

Výroční rozhovor
22. července 2021 Novinky

Výroční rozhovor

Oblastní charita Jičín letos slaví 15 let od založení. V následujícím výročním rozhovoru s naším panem ředitelem se dozvíte možná věci z historie i současnosti, které jste netušili :) 

SASanka v Nové Pace pomáhá
15. července 2021 Sociálně aktivizační služby

SASanka v Nové Pace pomáhá

Centrum SASanka působí v Nové Pace již 3 roky. Jde o službu Oblastní charity Jičín, která pomáhá v Nové Pace rodinám s dětmi. Že jde o pomoc potřebnou, dokazuje i následující příběh.

Letní doučování v našich klubech
12. července 2021 Nízkoprahové kluby

Letní doučování v našich klubech

Všechny naše nízkoprahové kluby pro děti a mládež nabízejí letní doučování pro podzimní opravy a reparáty. Využijte této příležitosti a zastavte se u nás, nebo o této možnosti řekněte ostatním. Je to zdarma!

Dobrá věc se podařila
5. července 2021 Sociálně aktivizační služby

Dobrá věc se podařila

Některé neveselé příběhy mají snad i šanci na lepší konce. V jarních měsících se na charitní Centrum Fialka obrátila paní Dana. Byla v těžké životní situaci. Kvůli domácímu násilí se odstěhovala se od svého manžela společně se dvěma malými dětmi do městského bytu.

Výroční zpráva Charity za rok 2020 je důkazem odhodlání a vytrvalosti i v náročných časech pandemie
2. července 2021 Charita Česká republika

Výroční zpráva Charity za rok 2020 je důkazem odhodlání a vytrvalosti i v náročných časech pandemie

Téměř celý rok 2020 byl nejen u nás, ale po celém světě poznamenán pandemií zcela nové nemoci, která nás svým nečekaným a razantním nástupem všechny zaskočila nepřipravené a na několik měsíců zcela ochromila společenský i hospodářský život. Pandemie nemoci covid-19 zasáhla rovněž Charitu Česká republika a výrazně znesnadnila našim pracovníkům pomoc potřebným. Protože nechceme nechat za žádných okolností lidi v nouzi napospas jejich osudu, snažili jsme se vždy najít cesty, jak lidem v nepříznivé situaci pomoct, byť třeba na dálku, například kontaktem po telefonu. Na mnoha místech tak byla Charita jedinou institucí, která bez přestání pracovala a dávala lidem naději a jistotu.

Prádlomobil video
28. června 2021 Prádelna Veronika

Prádlomobil video

Víte, jak funguje oblíbená služba našeho sociálního podniku Prádelna Veronika?

Jak pomoci Moravě
27. června 2021 Novinky

Jak pomoci Moravě

Dosavadní informace ukazují, že koordinovaná a cílená pomoc je mnohem užitečnější. Protože je Charita součástí integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje a pracuje přímo v terénu, přinášíme aktuální informace pro všechny, kteří chtějí pomáhat.

Pomoc Moravě
25. června 2021 Novinky

Pomoc Moravě

Vážení spoluobčané, prosím, všechny nás hluboce zasáhly následky přírodní katastrofy a osudy postižených lidí na jižní Moravě. Oblastní charity Hodonín a Břeclav již bezprostředně pomáhají přímo v postižených obcích. Naše partnerská Diecézní charita Brno také vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc lidem zasaženým čtvrtečním tornádem na Hodonínsku a Břeclavsku.

Centrum Fialka v novém složení
21. června 2021 Sociálně aktivizační služby

Centrum Fialka v novém složení

Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi Centrum Fialka pomáhá rodinám ze Semilska a Lomnicka už pátým rokem. V posledních měsících jsme si prošly (ano, jsme stále samé ženy J) velkými personálními změnami.

Hlasujte pro sklad Potravinové banky v Jičíně
14. června 2021 Dobrovolníci

Hlasujte pro sklad Potravinové banky v Jičíně

Od 14. června do 11. července máte možnost hlasovat v hypermarketech Tesco (Jičín, Semily) pro projekt Potravinové banky a jejího skladu v Jičíně, o který se staráme.

Letní zpravodaj 2021
14. června 2021 Novinky

Letní zpravodaj 2021

Právě vyšel náš letní zpravodaj! Podívejte se na aktuální novinky a případně si objednejte jeho on-line verzi.

GIVT pomáhá i nám
7. června 2021 Novinky

GIVT pomáhá i nám

Nakupujete on-line? A věděli jste, že nás tím můžete podpořit, aniž by vás to cokoliv stálo?

Veronika nyní i šije
3. června 2021 Prádelna Veronika

Veronika nyní i šije

Náš sociální podnik rozšířil nabídku služeb o drobné opravy oděvů. Vedle praní, sušení, žehlení, mandlování nebo svozu prádla Prádlomobilem nyní nabízíme i šití!

Představujeme výzkum o potřebnosti služeb, které vrátí děti do rodin
1. června 2021 Charita Česká republika

Představujeme výzkum o potřebnosti služeb, které vrátí děti do rodin

Děti mají svůj svátek. Rodiče jim popřejí, koupí malý dárek, potěší se spolu. Každé dítě ale nemá takové štěstí, že v rodině vše bezproblémově funguje. Co když rodiče svoji roli nezvládají anebo se schyluje k problémům, na jejichž konci bude dítě rodičům odebráno? Ani tady není situace beznadějná, zvláště když se cesta začne hledat včas. Například pomocí sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi (SAS), které pracují ve všech krajích České republiky.   

Poděkování z terénu
31. května 2021 Sociálně aktivizační služby

Poděkování z terénu

Poděkování od klientů z terénu je pro naše služby důležitou zpětnou vazbou a samozřejmě potěší.

Tříkrálová sbírka vynesla téměř 81,5 milionu korun. Peníze už pomáhají
27. května 2021 Charita Česká republika

Tříkrálová sbírka vynesla téměř 81,5 milionu korun. Peníze už pomáhají

Letošní Tříkrálová sbírka už je spočtena do poslední koruny. V pořadí 21. ročník vynesl 81,476 milionu korun. Tak dobrý výsledek letos nikdo nečekal. Tradiční koleda se totiž tento rok musela kvůli epidemiologické situaci obejít bez toho hlavního: bez koledníků v ulicích. Do sbírky tak bylo možné přispět pouze online nebo prostřednictvím „statických pokladniček“. A vybrané peníze dávno neleží jen tak na účtu, ale už pomáhají po celé republice těm nejpotřebnějším, kteří se ocitli v nouzi. Třeba i kvůli epidemii covid-19.

Pravdy a mýty o včelách a medu
24. května 2021 Novinky

Pravdy a mýty o včelách a medu

Jak už asi víte, naše Oblastní charita také chová včely a produkuje velmi kvalitní med. Na ten si ještě letos musíme chvilku počkat, ale často se nás při setkáních ptáte jak to s těmi včelami a medem vlastně je. Podívejte se na ty nejznámější mýty a pravdy!

Naděje se vrátí. Nová píseň Davida Deyla pomůže rodinám zasaženým pandemií
13. května 2021 Charita Česká republika

Naděje se vrátí. Nová píseň Davida Deyla pomůže rodinám zasaženým pandemií

Už více než rok žijeme s pandemií nemoci covid-19, která významně ovlivnila životy milionů lidí v České republice i po celém světě a způsobila řadu citelných omezení v našich pracovních i společenských aktivitách. Na pomoc těm, kteří přišli o někoho blízkého nebo se dostali kvůli pandemii do vážné situace, vyhlásila Charita sbírku Naděje se vrátí. Středobodem této dobročinné akce je stejnojmenná píseň a videoklip zpěváka Davida Deyla.

Fialka pomáhá díky koncertu
10. května 2021 Sociálně aktivizační služby

Fialka pomáhá díky koncertu

Když se vrátíme asi šest měsíců v roce zpět, 19. prosince odvysílala Česká televize mimořádný adventní koncert pro samoživitele. Na národní úrovni se na akci podílela také Charita Česká republika. Naše Centrum Fialka bylo v rámci této akce aktivní, a proto dnes může pomáhat samoživitelům v regionu Lomnicka a Semilska.

Daránek dětem: Bezpečí pro ty nejmenší
3. května 2021 Charita Česká republika

Daránek dětem: Bezpečí pro ty nejmenší

Kačence je sice teprve dvanáct, ale šrámů na duši už utržila bezpočet. Před otcem, hrubiánem, který všechny peníze na živobytí propil a prokouřil, nakonec musela s maminkou a třemi sourozenci utéct. Bezpečné útočiště našli v azylovém domě pro matky s dětmi v krajském městě. Kačenka mamince ze všech sil pomáhá, aby nebyla na čtyři děti sama. Je ale hodně citlivá a to, co má za sebou, ji pochopitelně poznamenalo. 

Rekonstrukce na Rváčově
3. května 2021 Novinky

Rekonstrukce na Rváčově

Přinášíme vám první fotogalerii z rekontrukce buducího Domova pro osoby autistického spektra na Rváčově.

Rekordní sbírka potravin v Jičíně
29. dubna 2021 Dobrovolníci

Rekordní sbírka potravin v Jičíně

Dobrovolnické centrum Oblastní charity již tradičně koordinovalo jarní Sbírku potravin v Jičíně. Podle vyjádření vedoucí centra Šárky Barešové se tentokrát vybralo rekordní množství trvanlivých potravin a drogerie. Konkrétně před 2 tuny!

Daránek dětem: Život těch nejmenších v azylovém domě
26. dubna 2021 Charita Česká republika

Daránek dětem: Život těch nejmenších v azylovém domě

Rostíkovi je pět let a většinu života prožil v azylových domech. V tom současném bydlí s maminkou a mladším bratrem Tomáškem teprve krátce. Oba kluci jsou moc šikovní a rádi si hrají s ostatními dětmi. Spoustu času tráví venku na zahradě nebo na blízkém hřišti, ale lítostivě pokukují po dětech, které se tam prohánějí na kole, koloběžce nebo na odrážedle.

Pomůžeme klientům charitní pečovatelské služby?
26. dubna 2021 Pečovatelská služba

Pomůžeme klientům charitní pečovatelské služby?

V roce 2021 slaví Oblastní charita v Jičíně 15 let od svého založení. Charitní pečovatelská služba byla jednou z prvních služeb, které jičínská charita nabízela. Dnes jde o velmi respektovanou a současně poptávanou službu. Její kapacita je naplněna na 100% a další zájemci se ozývají.

Ochranné obleky v akci
20. dubna 2021 Novinky

Ochranné obleky v akci

Často si na našich poradách připomínáme, že když nás někdo osloví s problémem, nikdy by neměl odcházet bez pomoci. A to, i když sami tu pomoc například danému člověku neumíme poskytnout, musíme ho nasměrovat tam, kde mu pomohou.

Uvadnou Fialky na Semilsku?
14. dubna 2021 Novinky

Uvadnou Fialky na Semilsku?

V roce 2017 vzniklo v Lomnici nad Popelkou Centrum Fialka. Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi byla založena pod hlavičkou Oblastní charity Jičín a postupně se etablovala jako prospěšná a užitečná aktivita. Ambulantní i terénní službu začali vyhledávat postupně klienti nejen z Lomnice, ale také ze Semil a blízkého okolí (ORP Semily).

Daránek dětem: Dětství Adélky v Domě pro matky v tísni
12. dubna 2021 Charita Česká republika

Daránek dětem: Dětství Adélky v Domě pro matky v tísni

Adélka bydlela s maminkou a mladší sestrou v jednom pokoji malého panelového bytu; druhý pokoj obývali děda a babička. Společná kuchyň byla tak malá, že se v ní museli střídat. Adélka má ještě pradědečka, a když se mu přitížilo a už se o sebe nedokázal postarat, vzala si ho rodina k sobě. V nevelkém bytě se tak ještě víc mačkali a čtvrťačka Adélka přišla v době distanční výuky o jakoukoli možnost soustředit se na učení. Nemohla si ani v klidu volat s kamarády, kteří jí moc chybějí.

Charita přináší zdraví i v době pandemie
7. dubna 2021 Charita Česká republika

Charita přináší zdraví i v době pandemie

Ještě před rokem nám zdraví připadalo jako něco zcela samozřejmého. Nemoc byla pro mladého člověka synonymem chřipky, málokdy něčeho závažnějšího, co by mělo vliv na jeho každodenní život. Choroby tak byly spojeny spíše se stářím. Než se však rok s rokem sešel, je nemoc strašákem pro staré i mladé. Daleko více si uvědomujeme cenu vlastního zdraví a připomínáme si to i dnes, kdy slavíme Světový den zdraví.

Jak pomohla sbírka potravin v roce 2020
6. dubna 2021 Dobrovolníci

Jak pomohla sbírka potravin v roce 2020

V poslední době se v médiích objevují zprávy o pomoci různých skupin našich obyvatel, kteří se ocitli kvůli pandemii v nelehké situaci. Oblastní charita Jičín aktuálně zpracovala výsledky potravinové pomoci za rok 2020 na území okresu Jičín a zčásti na Semilsku.

Sbírka na pomoc dětem: Charita představuje velikonočního Daránka!
1. dubna 2021 Charita Česká republika

Sbírka na pomoc dětem: Charita představuje velikonočního Daránka!

Říkají mu Daránek. Jméno dostal podle darů, kterými pomáhá dětem. Je symbolem bezpečí domova, potřebné péče i rovných příležitostí na startu do života. Připojte se k velikonoční vlně dobrých skutků a podpořte jeho poslání, aby to ti nejmenší měli co nejlehčí. Charita Česká republika spouští výzvu pomoci s názvem Daránek dětem. Její výtěžek pomůže těm nejpotřebnějším: dětem, kterým v Česku hrozí sociální vyloučení.

Jak nám můžete v roce 2021 pomoci
29. března 2021 Novinky

Jak nám můžete v roce 2021 pomoci

Již 15 let pomáháme lidem v hmotné, sociální, duševní a duchovní nouzi bez ohledu na jejich příslušnost k rase, národnosti nebo náboženskému vyznání. A v posledních dnech se ptáte, jak nám můžete dál pomáhat dělat svět lepší. Vážíme si toho a připravili jsme nově stručný přehled, jak a s čím nám můžete pomoci.

Tři králové pomohli malému šikulovi
22. března 2021 Sociálně aktivizační služby

Tři králové pomohli malému šikulovi

První třída je výzvou pro každého, ale malý Franta to má ještě trochu složitější. Po pár týdnech ve škole musel přestoupit na jinou a dnes do ní dojíždí autobusem a musí dokonce i přestupovat. Má 4 další sourozence. 2 nejstarší už pracují a tak rodičům pomáhají i finančně, ale dnešní doba postavila rodinu před další výzvy.

Centrum Fialka předalo počítače dětem
15. března 2021 Sociálně aktivizační služby

Centrum Fialka předalo počítače dětem

Naše Centrum Fialka předalo vybraným rodinám na Semilsku použité, ale zcela funkční počítače a potřebné vybavení pro distanční výuku dětí. Stalo se tak díky daru od společnosti MGC servis a díky našim kolegyním Šárce a Sofii, které se do zprostředkování této pomoci angažovaly ve svém volném čase.

Rok s covidem – Charita stojí po boku nemocnicím a pomáhá zoufalým
8. března 2021 Charita Česká republika

Rok s covidem – Charita stojí po boku nemocnicím a pomáhá zoufalým

Po téměř rok trvající pandemii došlo k situaci, kdy se české nemocnice ocitly na hraně svých kapacit. Mnozí se snaží jejich vyčerpaný personál podpořit a zdravotní sestry z Charity mají vlastní recept, jak přetíženým zdravotníkům odlehčit: stojí nemocničním týmům po boku, pracují takzvaně v druhé linii. Pacienty ihned po hospitalizaci doléčují u nich doma, v rámci domácí zdravotní péče. Až 1 580 charitních sester se ročně postará o více než 47 tisíc pacientů. 

15 let pomáháme potřebným
8. března 2021 Novinky

15 let pomáháme potřebným

Oblastní charita Jičín oslaví v roce 2021 významné výročí. Je to právě 15 let, co začala působit v okrese Jičín. Nejprve jako provozovatel nízkoprahových klubů pro děti a mládež, následně jako poskytovatel sociálních služeb a pomoci pro rodiny s dětmi, seniory nebo handicapované spoluobčany.

Provoz prádelny v březnu
4. března 2021 Prádelna Veronika

Provoz prádelny v březnu

Prádelny v Jičíně a Libáni nadále zůstávají v provozu, mají však nově omezenou provozní dobu a do vnitřních prostor nesmí veřejnost. Zazvoňte prosím na naše pradlenky, zakázky je možné si předat mimo provozovny. Svoz prádla zajišťuje náš Prádlomobil na tel.: 730 174 475.

I nyní jsme s vámi
1. března 2021 Novinky

I nyní jsme s vámi

Další nouzový stav a omezení vyhlášená od 1. března nastavují nová pravidla i pro fungování naší Oblastní charity. Důležité ale je, že jsme stále s vámi a neváhejte se na nás obracet, pokud potřebujete pomoci.

Prádlomobil
1. března 2021 Prádelna Veronika

Prádlomobil

Sociální podnik Veronika Oblastní charity Jičín rozšířil své aktivity o další zajímavou a užitečnou službu. V návaznosti na své prádelny v Jičíně a Libáni nově nabízí bezplatný svoz prádla pro jednotlivce a domácnosti.

Výzva vládě: Charita znovu žádá o nekrácení Evropského sociálního fondu
22. února 2021 Charita Česká republika

Výzva vládě: Charita znovu žádá o nekrácení Evropského sociálního fondu

Vláda České republiky na svém zasedání 22. února 2021 naposledy projedná alokaci ESF+ a návrh Pravidel pro spolufinancování, jak jej předložilo Ministerstvo financí. Nyní je tedy poslední šance její dosavadní rozhodnutí zvrátit. Napsali jsme proto novou výzvu české vládě.

Poděkování od Tří králů
22. února 2021 Dobrovolníci

Poděkování od Tří králů

Letošní koleda Tří králů byla výjimečná v mnoha ohledech. Koledníci nemohli přinést své požehnání do vašich domovů a nemohli osobně koledovat pro dobrou věc. Snažili se alespoň virtuálně na www.trikralovasbirka.cz a moc děkují za vaši přízeň.

Charita oslovila starosty s nabídkou pomoci
15. února 2021 Novinky

Charita oslovila starosty s nabídkou pomoci

Oblastní charita Jičín oslovila na konci ledna starosty okolních obcí s nabídkou finanční jednorázové pomoci lidem, kteří se dostali z důvodu pandemie Covid-19 do vážných problémů. Aktivně obeslala starosty zejména proto, že právě oni mají často velmi dobrý přehled o rodinách ve svých obcích, které nyní řeší vážné existenční problémy.

Online výuka v našich klubech
8. února 2021 Nízkoprahové kluby

Online výuka v našich klubech

Také naše nízkoprahové kluby narušilo v roce 2020 onemocnění Covid-19. Po počáteční nejistotě se však ukázalo, že se staly důležitým zázemím pro on-line výuku mnoha dětí, kde mohly naplno řešit své problémy se školou. A jaké zkušenosti z klubů jsou nejzajímavější?

Soutěž o deskové hry
1. února 2021 Novinky

Soutěž o deskové hry

Jak jistě víte, Tříkrálová sbírka má otevřenou ON-LINE pokladničku na www.trikralovasbirka.cz i v únoru! A my jsme pro Vás navíc připravili soutěž o ceny, které Vám určitě udělají radost. Více v článku.

Charity už sčítají výsledky z tříkrálových kasiček, online koleda běží dál. Děkujeme za každý dar!
27. ledna 2021 Diecézní katolická charita Hradec Králové

Charity už sčítají výsledky z tříkrálových kasiček, online koleda běží dál. Děkujeme za každý dar!

V těchto dnech už Charity na úřadech rozpečeťují statické tříkrálové pokladničky, do kterých mohli lidé přispívat do neděle 24. ledna. Děkujeme všem dárcům za podporu Tříkrálové sbírky, že i v této nelehké době myslíte na nemocné a potřebné, kterým Charity pomáhají. Do online kasičky na tříkrálovém webu je možné darovat až do 30. dubna.

Tříkrálová sbírka nekončí, do kasiček je možné přispívat až do 24. ledna. Děkujeme!
15. ledna 2021 Diecézní katolická charita Hradec Králové

Tříkrálová sbírka nekončí, do kasiček je možné přispívat až do 24. ledna. Děkujeme!

Jen v našich regionech Charity zapečetily přes tři tisíce pokladniček, do kterých mohou lidé ještě celý příští týden darovat na pomoc nemocným a potřebným ve svých regionech. Kasičky jsou umístěné v charitních centrech a také na dalších veřejně přístupných místech jako jsou úřady, kostely, obchody, lékárny, různé provozovny a instituce. Mapu těchto míst a kontakty najdou dárci na našich stránkách www.hk.caritas.cz. Online koledníci na tříkrálovém webu www.trikralovasbirka.cz budou rozdávat radost a pomáhat dokonce až do Velikonoc.

Kde najdete pokladničky Tří králů?
15. ledna 2021 Dobrovolníci

Kde najdete pokladničky Tří králů?

Jak jistě víte, letošní tříkrálovou koledu a požehnání do nového roku 2021 si užijeme pouze ON-LINE na www.trikralovasbirka.cz. Díky mnoha dobrým lidem a firmám však můžete najít tříkrálové pokladničky na různých místech okresu Jičín.

Pomůžeme jim? Přišli o dceru, starají se o vnoučata.
14. ledna 2021 Sociálně aktivizační služby

Pomůžeme jim? Přišli o dceru, starají se o vnoučata.

Život někdy napíše příběh, za který by se nestyděl žádný dobrý scénárista. Jeden takový vám nyní nabídneme.

Tříkrálový koncert se vydařil a sbírka pokračuje online
13. ledna 2021 Charita Česká republika

Tříkrálový koncert se vydařil a sbírka pokračuje online

Více než 2,1 milionu korun poslali během Tříkrálového koncertu jeho diváci pomocí dárcovských SMS. Tradiční Tříkrálový koncert, který je každoročním poděkováním koledníkům, partnerům i všem dárcům a příznivcům odvysílala Česká televize v neděli 10. ledna večer. Tříkrálová sbírka však stále pokračuje – v online prostoru i prostřednictvím „statických pokladniček“. Pandemie nemoci covid-19 a související přijatá opatření totiž letos nedovolují koledníkům vyjít do ulic. To však vede k hledání nových cest, jak sbírku lidem otevřít. 

Veronika pomáhá Třem králům
12. ledna 2021 Prádelna Veronika

Veronika pomáhá Třem králům

Motto našich prádelen Veronika "MY PEREME > VY POMÁHÁTE" dostalo v těchto dnech další rozměr.